Chess Siberia
Home page News Openings Best players/games Software Donate Video Philosophy Interviews Reviews Literature Music Cinema FIDE Answers Old newspapers Correspondence Chess Downloads Links Chess


World Chess Cup 2017, Tbilisi. Round 1 Results

Name G1 G2 R1 R2 R1 R2 B1 B2 SD Total
  Round 1 Match 1                  
Carlsen Magnus (NOR) 1 1               2
Balogun Oluwafemi (NGR) 0 0               0
  Round 1 Match 2                  
Ruiz Castillo Joshua Dani (COL) 0               0.5
So Wesley (USA) 1               1.5
  Round 1 Match 3                  
Caruana Fabiano (USA) 1 1               2
Solomon Kenny (RSA) 0 0               0
  Round 1 Match 4                  
Dai Changren (CHN) 0               0.5
Kramnik Vladimir (RUS) 1               1.5
  Round 1 Match 5                  
Aronian Levon (ARM) 1 1               2
Cawdery Daniel (RSA) 0 0               0
  Round 1 Match 6                  
Liu Guanchu (CHN) 0               0.5
Mamedyarov Shakhriyar (AZE) 1               1.5
  Round 1 Match 7                  
Nakamura Hikaru (USA) 1 1               2
Mollah Abdullah Al Rakib (BAN) 0 0               0
  Round 1 Match 8                  
Khusenkhojaev Muhammad (TJK) 0               0.5
Vachier-Lagrave Maxime (FRA) 1               1.5
  Round 1 Match 9                  
Grischuk Alexander (RUS) 1 1               2
El Gindy Essam (EGY) 0 0               0
  Round 1 Match 10                  
Yeoh Li Tian (MAS) 0               0.5
Anand Viswanathan (IND) 1               1.5
  Round 1 Match 11                  
Ding Liren (CHN) 1               1.5
Haddouche Mohamed (ALG) 0               0.5
  Round 1 Match 12                  
Smirnov Anton (AUS) 0 0           1
Karjakin Sergey (RUS) 1 1           3
  Round 1 Match 13                  
Giri Anish (NED) 1               1.5
Dzagnidze Nana (GEO) 0               0.5
  Round 1 Match 14                  
Sambuev Bator (CAN) 1 0 0           1.5
Wei Yi (CHN) 0 1 1           2.5
  Round 1 Match 15                  
Nepomniachtchi Ian (RUS) 1       3.5
Palac Mladen (CRO) 0       2.5
  Round 1 Match 16                  
Vakhidov Jakhongir (UZB) 0 0               0
Svidler Peter (RUS) 1 1               2
  Round 1 Match 17                  
Wojtaszek Radoslaw (POL) 1               1.5
El Debs Felipe de Cresce (BRA) 0               0.5
  Round 1 Match 18                  
Pourramezanali Amirreza (IRI) 0 0           1
Yu Yangyi (CHN) 1 1           3
  Round 1 Match 19                  
Li Chao b (CHN) 1               1.5
Krysa Leandro (ARG) 0               0.5
  Round 1 Match 20                  
Gonzalez Vidal Yuri (CUB) 1 0 0       2.5
Harikrishna P. (IND) 0 1 1       3.5
  Round 1 Match 21                  
Radjabov Teimour (AZE) 1               1.5
Ziska Helgi Dam (FAI) 0               0.5
  Round 1 Match 22                  
Kunin Vitaly (GER) 0               0.5
Le Quang Liem (VIE) 1               1.5
  Round 1 Match 23                  
Adams Michael (ENG) 1           2.5
Batchuluun Tsegmed (MGL) 0           1.5
  Round 1 Match 24                  
Hjartarson Johann (ISL) 0 0               0
Navara David (CZE) 1 1               2
  Round 1 Match 25                  
Eljanov Pavel (UKR) 0 0               0
Lenderman Aleksandr (USA) 1 1               2
  Round 1 Match 26                  
Bacallao Alonso Yusnel (CUB) 1 0 0 0           1
Fedoseev Vladimir (RUS) 0 1 1 1           3
  Round 1 Match 27                  
Gelfand Boris (ISR) 1               1.5
Stupak Kirill (BLR) 0               0.5
  Round 1 Match 28                  
Sadorra Julio Catalino (PHI) 0               0.5
Matlakov Maxim (RUS) 1               1.5
  Round 1 Match 29                  
Ivanchuk Vassily (UKR) 1 1           3
Kazhgaleyev Murtas (KAZ) 0 0           1
  Round 1 Match 30                  
Kulaots Kaido (EST) 0               0.5
Vitiugov Nikita (RUS) 1               1.5
  Round 1 Match 31                  
Vallejo Pons Francisco (ESP) 1 0 1           2.5
Karthikeyan Murali (IND) 0 1 0           1.5
  Round 1 Match 32                  
Fier Alexandr (BRA) 0           1.5
Bacrot Etienne (FRA) 1           2.5
  Round 1 Match 33                  
Bu Xiangzhi (CHN) 1 1               2
Flores Diego (ARG) 0 0               0
  Round 1 Match 34                  
Antipov Mikhail Al. (RUS) 0           1.5
Tomashevsky Evgeny (RUS) 1           2.5
  Round 1 Match 35                  
Najer Evgeniy (RUS) 1               1.5
Aleksandrov Aleksej (BLR) 0               0.5
  Round 1 Match 36                  
Pantsulaia Levan (GEO) 0 0               0
Duda Jan-Krzysztof (POL) 1 1               2
  Round 1 Match 37                  
Andreikin Dmitry (RUS) 1 1           3
Goganov Aleksey (RUS) 0 0           1
  Round 1 Match 38                  
Sengupta Deep (IND) 0               0.5
Wang Hao (CHN) 1               1.5
  Round 1 Match 39                  
Inarkiev Ernesto (RUS) 1               1.5
Mchedlishvili Mikheil (GEO) 0               0.5
  Round 1 Match 40                  
Tari Aryan (NOR) 1       3.5
Howell David W L (ENG) 0       2.5
  Round 1 Match 41                  
Cheparinov Ivan (BUL) 1               1.5
Mastrovasilis Dimitrios (GRE) 0               0.5
  Round 1 Match 42                  
Hovhannisyan Robert (ARM) 0           1.5
Rodshtein Maxim (ISR) 1           2.5
  Round 1 Match 43                  
Vidit Santosh Gujrathi (IND) 1               1.5
Delgado Ramirez Neuris (PAR) 0               0.5
  Round 1 Match 44                  
Bok Benjamin (NED) 0 0               0
Artemiev Vladislav (RUS) 1 1               2
  Round 1 Match 45                  
Ponomariov Ruslan (UKR) 0               0.5
Sethuraman S.P. (IND) 1               1.5
  Round 1 Match 46                  
Sevian Samuel (USA) 1           2.5
Nisipeanu Liviu-Dieter (GER) 0           1.5
  Round 1 Match 47                  
Jobava Baadur (GEO) 1 0 1   4.5
Salgado Lopez Ivan (ESP) 0 1 0   3.5
  Round 1 Match 48                  
Zherebukh Yaroslav (USA) 0 0               0
Onischuk Alexander (USA) 1 1               2
  Round 1 Match 49                  
Amin Bassem (EGY) 0       2.5
Erdos Viktor (HUN) 1       3.5
  Round 1 Match 50                  
Nguyen Ngoc Truong Son (VIE) 0       2.5
Adhiban B. (IND) 1       3.5
  Round 1 Match 51                  
Rapport Richard (HUN) 1 1               2
Cordova Emilio (PER) 0 0               0
  Round 1 Match 52                  
Xiong Jeffery (USA) 0               0.5
Motylev Alexander (RUS) 1               1.5
  Round 1 Match 53                  
Dubov Daniil (RUS) 1       3.5
Fridman Daniel (GER) 0       2.5
  Round 1 Match 54                  
Kovalenko Igor (LAT) 0               0.5
Kravtsiv Martyn (UKR) 1               1.5
  Round 1 Match 55                  
Akobian Varuzhan (USA) 0               0.5
Kovalyov Anton (CAN) 1               1.5
  Round 1 Match 56                  
Cori Jorge (PER) 1               1.5
Jones Gawain C B (ENG) 0               0.5
  Round 1 Match 57                  
Grachev Boris (RUS) 1           2.5
Melkumyan Hrant (ARM) 0           1.5
  Round 1 Match 58                  
Bruzon Batista Lazaro (CUB) 1               1.5
Anton Guijarro David (ESP) 0               0.5
  Round 1 Match 59                  
Kuzubov Yuriy (UKR) 1               1.5
Zhigalko Sergei (BLR) 0               0.5
  Round 1 Match 60                  
Piorun Kacper (POL) 0               0.5
Hou Yifan (CHN) 1               1.5
  Round 1 Match 61                  
Areshchenko Alexander (UKR) 1 0 0 1 0 0       2
Demchenko Anton (RUS) 0 1 1 0 1 1       4
  Round 1 Match 62                  
Lenic Luka (SLO) 1 1       4
Fressinet Laurent (FRA) 0 0       2
  Round 1 Match 63                  
Mareco Sandro (ARG) 0               0.5
Bluebaum Matthias (GER) 1               1.5
  Round 1 Match 64                  
Bachmann Axel (PAR) 0 0               0
Dreev Aleksey (RUS) 1 1               2

G1 and G2 - games with a normal FIDE time control: 90 minutes for the first 40 moves followed by 30 minutes for the rest of the game, with an increment of 30 seconds per move starting from move one.
Tiebreak. R - Rapid. Rapid time control, game 3 and 4: 25 minutes for each player with an increment of 10 seconds per move.
Rapid time control, accelerated, game 5 and 6: 10 minutes for each player with an increment of 10 seconds per move.
B - blitz. Blitz time control, game 7 and 8: 5 minutes for each player with an increment of 3 seconds per move.
SD - sudden death, or Armageddon, game 9. Sudden-death time control: 5 minutes for White and 4 minutes for Black with a 2 seconds increment after move 60. In that game Black has draw odds: Black wins the match also if the game is drawn.
Total - Total Score.

Top

© 2000-2017 Boris Schipkov